ÜCRETSİZ DANIŞIN!

Aşağıda belirtilen iletişim numarasından bize ulaşabilir ve hizmet almadan önce aklınıza takılan her konuda bizimle irtibat kurabilirsiniz.

Bilgi İçin : 0 505 433 97 38

Epoksi Zemin Kaplama

Epoksi uygulanacak yer için epoksinin nasıl uygulanacağına dair bizimle fikir alış verişi yaptıktan sonra işleme başlanmalıdır. Çünkü üzerine ağır yük binecek bir zemine ince epoksi kaplaması yapılmamalıdır. Bu seçimler yapıldıktan sonra iş ön hazırlığa gelir.

Epoksi zemin kaplaması sistemlerinin başarılı olabilmesi için en önemli faktörler, uygun altyapı ve ortam şartlarıdır. Kaplamanın performansı için aşağıda belirtilen noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir.

 

Epoksi Nasıl Uygulanır?

Epoksiler iki bileşenli olup çeşitlerine göre her ürünün karışım oranları bir birinden farklılık gösterebilir. Epoksi ürünlerin üreticiler tarafından teknik dökümanları istenerek ürünlerin karışım ve hazırlanış yöntemleri anlatılmaktadır.

Epoksiler iki bileşenli olduğu için her bileşenin diğeri ile karıştırıcı mikser yardımı ile iyice karıştırılmadan uygulanması doğru değildir. Bu nedenle Epoksi karışımı iyice yapıldıktan sonra uygulama yapılacak yüzeylere sürülerek uygulanabilir veya yardımcı ekipmanlar ile uygulanmalıdır.

Epoksiler uygulanmadan önce yüzeylerin beton ise toz ve kirden arındırılıp zayıf parçacıkların kaldırılması gerekmektedir. Metal yüzeylerde ise pas ve benzeri bozuklukların raspa yapılarak kaldırılması gerekir, aksi durumda yüzeylerde tutunma olumsuz şekilde etkilenecek ve kısa sürede yüzeyden koparak kalkacaktır.

UYGUN EPOKSİ ZEMİN KAPLAMA ÇÖZÜMLERİ

 • Dökülecek betonda minimum su/çimento oranına dikkat edilmelidir. Betonun slump sınıfı maksimum S3 olmalıdır.Bu değer herhangi bir katkı kullanılmadan sağlanmalıdır.
 • Isısal farklılıklardan dolayı betonda oluşabilecek genleşmeler göz önünde bulundurularak yapı statiği ve tekniği kuralları uyarınca gerekli genleşme derzleri tasarlanmalıdır.
 • Dökülecek betonun yüzey perdahı, tahta mala veya helikopter perdah makinesinin tepsisi ile yapılmalıdır. Yüzeyi parlatacağı ve şerbeti yüzeye çekeceği için mala veya pervane kullanılmamalıdır. Yani .pürüzlü bir yüzey istenmektedir.
 • Yeni betonun 28 günlük kürlenme süresini tamamlamış ve uygulama anındaki max neminin %5 olması gerekmektedir. Betonun kürlenmesi süresince, yüzeyinde oluşacak rötre çatlaklarını, kuvvet kayıplarını önlemek için yüzey muntazam olarak ıslatılmalı ve don, yağmur, aşırı güneş ışınlarından korunmalıdır. Bu işlemin parafin ve benzeri maddeleri ile yapılması epoksi zemin kaplaması için sakıncalıdır.
 • Beton dökülecek zeminin çok iyi sıkıştırılması gerekir. İyi sıkışmamış bir zemine dökülecek beton zamanla çökmelere uğrayarak epoksi kaplamanın da çatlamasına sebep olacaktır.
 • Betonun nem ve su izolasyonu mutlaka yapılmalıdır.Aksi taktirde kapilci boşluklardan yükselen nem, epoksi tabakasının altında birikerek zamanla kaplamanın patlamasına ve yüzeyden ayrılmasına sebep olacaktır.
 • Yeni veya mevcut betonda yüzeysel basınç mukavemeti min 250 kg/cm2 olmalıdır. Betonda kürlenme süresince su kaybından ve ısı farklılıklarından dolayı genleşmeler, bunun sonucunda çatlaklar oluşacaktır. Bunu önleyebilmek için beton, dökülmesini takiben en fazla 3 gün içinde h/3 oranında önceden belirlenen yerlerden kesilmeli ve betonun buralardan çatlaması sağlanmalıdır.Kaplama öncesi epoksi esaslı harçlar ile doldurulacak bu derzler kaplama sonrası aynı yerlerden kesilerek elastomerik reçine esaslı, kimyasallara dirençli bir derz dolgu malzemesiyle doldurulur.
 • İki katta planlanan beton uygulamalarında katlar arasında yapışma zafiyeti bulunabileceği için özellikle ağır bir trafiğe maruz kalacak zemin betonlarının tek katta oluşturulmasını tavsiye ederiz.Şayet beton üzerine şap atılması kaçınılmaz ise, bu şap enaz 6-10cm kalınlığında olmalı ve dökülmeden 15-20 dakika önce eski betonla yeni beton arasında bir aderans köprüsü vazifesi görecek ve yapışmayı arttırıcı özel bir solüsyon uygulanmalıdır.
 • Kaplama kalınlıkları 0.5 ile 3mm gibi ince değerler olduğundan, yapılacak kaplama beton yüzeyin düzgünlüğünü aynen yansıtacaktır. Bunun için beton yüzeyinde çok iyi bir tasviye gereklidir.
 • Epoksi zemin kaplama işlemleri süresince, uygulamayı engelleyici diğer çalışmalara ara verilmelidir.
 • İşyerinin en az 15 C ısıda olması sağlanmalı, içinden su geçen ısıtma veya herhengi su taşıyıcı tesisat ve ekipmanların uygulama süresince kaçak yapmayacak şekilde kontrol altına alınması gerekmektedir.
 • Beton temiz ve kuru olarak teslim edilmeli, işyeri yeterli aydınlatılmaya sahip olmalıdır

Bazı İşlerimiz

TÜRKİYE’NİN HER YERİNDE
ÜCRETSİZ KEŞİF İMKANI

Hemen ısı, su ve ses yalıtımı yaptırarak kazanmak
ve firmamız ile ilgili her türlü konuda iletişim kurmak için lütfen arayın;

Yardıma mı ihtiyacınız var?